20 Ocak 2018 Cumartesi

Mutlu Bir Ekiple Çalışmanın 7 Yolu

İşinizi  sevin,Ya da sevdiğiniz işi yapın.


Geçtiğimiz hafta içinde girişimcilik ve ekip kurmanın önemi üzerinde durduk. Başarılı bir ekip kurmak yeni kurulan girişimler için ne kadar önemliyse, ekibin mutlu bir şekilde çalışıyor olması da bir o kadar önemli.
Yine daha önceki yazılarımızda değindiğimiz gibi çalışanlar şirketleri seçer; ama yöneticiler yüzünden istifa ederler. Çalışanların istifalarının arkasında maddi sebepler olsa da çoğunlukla mutsuz oldukları için istifa ederler.
İşyerinde verimliliğin sağlanması ve daha yaratıcı ve aktif bir şekilde çalışılması için mutlu çalışanların olması oldukça önemli. Mutluluğu ve verimi maddi konulara bağlamadan da ofisinizde çalışanların mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.
Çalışanlarınızla empati kurun
İş yerinde çalışanlarınızla empati kurabilmek ve onları gerçekten anlayabilmek oldukça önemli. Bir yönetici olarak yapılan işlerin çok fazla vakit aldığını ya da yeterli yapılmadığını düşünüyorsanız, burada çalışanlarınızı suçlamamak ve bu işlerin neden bu şekilde ilerlediğini anlamak için onlarla empati kurmaya çalışın.
İşlerin yapım sürecinde çalışanların neye ihtiyaçları var, ne gibi sorunlar yaşıyorlar ya da onlar için işin zorlu olmasının sebepleri neler? Bu tip sorunlarla karşılaştıklarında çalışanlarınızla empati kurup onları anlamaya çalışın.
Çalışanların işi ve ofisi sahiplenmelerini sağlayın
İş yeri insanların gelip çalıştıkları ve sadece para kazandıkları bir yer olmamalı. Çalışanların kendilerinden bir şeyler kattıkları ve sahiplendikleri bir iş yerinde çalışıyor olduklarında kendilerini işe daha dahil olmuş hissedeceklerdir.
Bu ortamı sağlamak için ofisinizde çalışan herkesin fikirlerine değer vermeye özen gösterin. Farklı bölümlerdeki farklı çalışanların işe dair herkesin aksine değişik görüşleri olabilir ve bu görüşler genel kanının aksine düşüncelerin ortaya çıkmasını sağlayabilir. Kendi düşüncelerine ve fikirlerine değer verildiğini hisseden çalışanlar da bu şekilde yaptıkları işi daha da sahiplenmeye başlarlar.
Çalışanların inisiyatif almalarına izin verin
Son karar tabii ki yöneticilerden geçiyor olabilir; ancak çalışanlarınızın kendi kararlarını verebiliyor olmaları ve bu adımları atarken çekinmemeleri de oldukça önemli. Kendi kararlarını verebilen bir ekip, daha öz güvenle çalışacaktır ve kendilerinin inisiyatif kullanabildiklerini bildikleri için üst yönetimin kendilerine güvendiğini de hissedeceklerdir.
Kendi inisiyatifini kullanan çalışanların tecrübeleri de aynı doğrultuda artacak ve bu sayede yapılacak işler konusunda daha tecrübeli bir ekiple çalışıyor olacaksınız. Her şeyin en doğrusunu siz biliyormuş ve sizin dediğiniz olacakmış gibi davrandığınız takdirde çalışanların kendi kararlarını vererek sorumluluk almalarının da önüne geçmiş olursunuz. Ekibinize ve onların yapacakları işlere olan güveninizin tam olduğunu onlara belirtin.
İyi yapılan işleri ödüllendirin, hatalara müsemaha gösterin
İş yerlerinde en çok unutulan noktalardan biri de iyi yapılan işlerin ödüllendirilmesi. Her zaman iyi bir iş yapıldığı zaman, “zaten bunun yapılması onlardan bekleniyor” anlayışı vardır; ancak bir şeyler ters gitmeye başladığında hemen sorumlular kimse onların üzerine gidilir.
Hiç kimse hatasız değildir, hatalar yapılabilir; önemli olan bu hatalardan nasıl ders alındığı ve ilerleyen zamanlarda bu hataların tekrarlanmaması için neler yapılması gerektiğinin önlemlerinin alınmasını sağlayın.
İşler ters gittiğinde kimlerin bu durumdan sorumlu olduğuna dikkat edildiği gibi, şirket içerisinde iyi işler yapıldığında da aynı özeni göstererek, iyi iş yapan çalışanı ya da ekibi ödüllendirin. Küçük jestler ve ödüller yapılan iyi işlerin karşılıksız kalmayacağını gösterecektir ve bu da çalışanların yaptıkları iyi işlerin kendilerine iyi bir şekilde döneceğini bilirler.
Çalışanlarınızın iş dışında da hayatları olduğunu unutmayın
İş yeri dışında da bir hayat var bunu tabii ki hepimiz biliyoruz; ama birçok şirket bunun varlığını çalışanlarına unutturabiliyor. Daha fazla iş yapılsın, şirket büyüsün, daha çok kar edilsin… Bunlar evet güzel şeyler; fakat mesai saatleri ne kadar uzarsa, bir süre sonra hayatı sadece çalışmak olan insanların verimlilikleri de düşmeye başlayacaktır.
Sosyal hayatın eksikliği ve uzun mesailer sonrasında her ne kadar çalışanlar yaptıkları işten mutlu olduklarını dile getirseler de hem fiziksel hem de zihinsel anlamda bir süre sonra çökmeye başlayabilirler.
Üst yönetim olarak bunu görmezden geldiğiniz takdirde çalışanlarınızın giderek mutsuzlaşmaya başladıklarını ve verimlerinin düştüklerini görebilirsiniz. Bu sebeple herkesin iş dışında da bir hayatı olduğunu unutmamak oldukça önemli.
Esnek çalışma saatlerine izin verin
Özellikle girişim aşamasındaki firmalarda esnek saatlerde çalışmak bazı çalışanların daha verimli çalışmalarını sağlayabilir. Eğer şirketin işlerini engellemiyorsa çalışanlarınız kimi zaman evden ya da dışarıdan çalışabilmeliler.
Şirketlerdeki sabah 8 akşam 5 mesai mantığı verimliliği bazen öldürebiliyor. Sabah 8’de işe gelen biri 10’a kadar hiçbir iş yapmadan saatlerini geçirip, belli bir saatte işe başlayabiliyor. Verilen işler bu saat aralığında tamamlanmayabiliyor ve işlerin yapılma süresi artıyor.
Kesin mesai saatleri yerine, işlerin verilen deadline içerisinde yapılıp yapılmadığına odaklanılan esnek çalışma saatleri üzerinde durulabilir. Bazı çalışanlarınız öğlen saatlerinde daha verimli çalışırken, bazıları da sabah ya da akşam daha verimli çalışabilir. Bunun planlamasını yaparken, yapılacak işlerin deadline’larını belirledikten sonra işlerin zamanında yapılıp yapılmadığına bakabilir ve hangi saatlerde çalışıldığının üzerinde durmayabilirsiniz. Sonuç olarak işler zamanında eksiksiz yapıldığı sürece ve bunun takibi sağlandığı sürece çalışanlar verimli bir şekilde çalışabilirler.
Çalışanların kendilerini geliştirmelerini sağlayın
Yapılan işler bir yerden sonra rutine binebilir ve çalışanlarınız kendilerini geliştirecek yeni bir şeyler yapamamaya başlayabilirler. Bu gibi durumları engellemek ve çalışanlarınızın daha kalifiyeli çalışanlara dönüşebilmeleri için onların kendilerini geliştirmelerine destek olun.
Ekibiniz için şirket içi eğitimler ya da workshoplar düzenleyebilir veya sektörle ilgili etkinlik ve eğitimlere onların katılmasını sağlayarak iş anlamındaki gelişimlerine katkı sağlayabilirsiniz.
kaynak:http://eticaretmag.com/mutlu-bir-ekiple-calismanin-yollari/


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder